Myślisz o imporcie towaru z Chin, USA lub Ukrainy? A może pragniesz eksportować do Szwajcarii, Norwegii lub Rosji? W pierwszej kolejności powinieneś zatroszczyć się o to aby zdobyć numer EORI dla Twojej firmy. Bez tego praktycznie nie będzie możliwa wymiana handlowa między Twoją firmą a krajami spoza UE. Wkrótce do tych krajów może dołączyć też Wielka Brytania. A to za sprawą Brexitu.
EORI to inaczej Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych (z ang. Economic Operator’s Registration and Representation). Rejestracji w tym systemie dokonują wszyscy przedsiębiorcy, którzy mają do czynienia z organami celnymi na terenie UE. Nie posiadając numeru EORI nie będziesz mógł przeprowadzić żadnej procedury celnej, niezależnie od tego czy to będzie eksport czy import. Również nikt w Twoim imieniu (np. agent celny) nie będzie mógł dokonać zgłoszenia celnego. Dlatego tak ważne jest aby uregulować kwestię rejestracji jeszcze przed planowaną wysyłką lub przywozem towarów z zagranicy. W tym momencie procedura uzyskania tego numeru trwa nawet około 2-3 tygodnie. Jest to związane z dużym obłożeniem wnioskami Wydziału Centralnej Rejestracji Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu. Jest on właściwy do rozpatrzenia składanych w tej sprawie wniosków elektronicznych. Swego czasu można było uzyskać numer nawet w 1-2 dni. Miejmy nadzieję, że sytuacja w tej kwestii szybko wróci do tego stanu.
Jak uzyskać numer EORI?
Wnioski o nadanie numeru należy składać drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy PUESC. Mogłoby się wydawać, że załatwienie sprawy w takim trybie będzie przebiegało szybko i intuicyjnie – nic bardziej mylnego. Obsługa wspomnianej platformy przysparza problemów wielu klientom. Częste usterki i kłopoty związane chociażby z przesyłaniem komunikatów nie wpływają pozytywnie na płynność obsługi przesyłanych wniosków. Oczywiście na PUESC można znaleźć szczegółowe instrukcje na temat sposobu postępowania w celu rejestracji, niestety są one dosyć skomplikowane. Osoba nie mająca wcześniej doświadczenia z tym portalem, może mieć nie lada problem żeby przebrnąć przez proces rejestrowania. Dlatego też proponuję przede wszystkim zająć się sprawą nadania nr EORI możliwie jak najwcześniej. Jest to czynność jednorazowa i nie zaskoczy Cię wtedy np. niespodziewane zamówienie od klienta z Ukrainy. Poniżej znajdziesz link do wspomnianej przeze mnie instrukcji:
Jak uzyskać numer EORI? Instrukcja „krok po kroku”
W dużym skrócie ten proces wygląda następująco:
- Utworzenie konta na portalu PUESC.
- Rejestracja osoby fizycznej. W większości przypadków konieczna będzie wizyta w UCS lub OC celem potwierdzenia tożsamości. Na koniec otrzymasz mailem potwierdzenie rejestracji.
- Uzyskanie certyfikatu celnego. Nie dotyczy osób posiadających certyfikat kwalifikowany lub profil e-Puap.
- Rejestracja firmy w SISC wraz z nadaniem numeru EORI. Potwierdzenie zarejestrowania otrzyma osoba fizyczna, która składała wniosek na przypisany do konta adres email.
Łatwiejszy i szybszy sposób na EORI? Zleć rejestrację agencji celnej.
Jeśli Twoje nerwy okażą się zbyt słabe przy kolejnym “nie wczytującym się okienku” – zalecam kontakt z wybraną agencją celną. Jest to dużo prostsze i szybsze rozwiązanie. Zlecenie przeprowadzenia rejestracji numeru EORI to zwykle koszt w granicach 50-100 PLN. Takie rozwiązanie ma też dodatkowy plus. Nie będziesz musiał stawiać się w najbliższym urzędzie lub oddziale celno-skarbowym w celu weryfikacji tożsamości. Niestety – jest to konieczne w przypadku samodzielnej rejestracji jeśli nie posiadasz certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego e-PUAP.
Rejestracja EORI w agencji celnej WER-SAD
Numer EORI – Jak wygląda i jak sprawdzić czy jest ważny?
Jeśli nie masz pewności czy Twoja firma posiada już nadany numer EORI możesz to sprawdzić. Należy w tym celu odwiedzić specjalną stronę Komisji Europejskiej służącą do weryfikacji faktu zarejestrowania. Link do strony znajduje się poniżej. Struktura numeru EORI jest różna w różnych krajach Unii. W Polsce jest bardzo prosta. Wystarczy wpisać numer NIP swojej firmy poprzedzony znakami PL oraz z pięcioma zerami na końcu. Przykładowo dla NIPu 1231231212 będzie to PL123123121200000. Kliknięcie przycisku „zatwierdź” da Ci natychmiastową odpowiedź na temat ważności weryfikowanego numeru. Wyświetli się ona w języku angielskim i może wyglądać następująco
- Gdy Twój numer jest już ważny – This EORI number is valid
- Gdy numer jest nie ważny – This EORI number is not valid
Weryfikacja numeru EORI na stronie Komisji Europejskiej – link
Trzeba jednak zaznaczyć, że występuje pewne opóźnienie na tej stronie w stosunku do stanu faktycznego. Pozytywny wynik strona pokazuje dopiero po pewnym czasie od momentu rejestracji. Nie stanowi to jednak przeszkody do dokonywania zgłoszeń celnych już po chwili od otrzymania maila potwierdzającego poprawne obsłużenie wniosku.
Podsumowanie
Handel międzynarodowy za sprawą nowych technologii i rozwoju logistyki w dzisiejszych czasach stał się bardzo łatwy. Na światowym rynku mogą funkcjonować nawet bardzo małe podmioty. Jednakże aby móc korzystać z tych wszystkich dobrodziejstw należy być na bieżąco z bardzo rozbudowanymi przepisami i wymaganiami jakie stawiane są przed przedsiębiorcami. Konieczność rejestracji w niezliczonych systemach i rejestrach może przyprawić o ból głowy zwłaszcza mniejsze firmy bez odpowiedniego zaplecza. Dlatego warto zawczasu szukać informacji i pomocy, aby nie zostać zaskoczonym w ostatniej chwili. Tak więc w zakresie spraw celnych pamiętaj o rejestracji EORI w pierwszej kolejności.
Pingback:Czym jest agencja celna? Dostępne usługi i koszty obsługi celnej.