Drobny import z Chin za sprawą chińskich portali i sklepów internetowych w dzisiejszych czasach to codzienność. Gdy kupujesz produkty z chińskiego aliexpress na własny użytek możesz co prawda liczyć na łut szczęścia i ominięcie płacenia cła i VATu. Jednakże gdy przybywa do kraju przesyłka z Chin na firmę, przeprowadzenie odprawy celnej oraz opłacenie należności celno-podatkowych to już konieczność. Dzięki odprawie celnej otrzymasz bowiem komunikat ZC299 (do niedawna było to PZC) lub dokument SAD potwierdzający dopuszczenie przesyłki do obrotu i stanowiący dowód, że towar znalazł się na terenie UE legalnie. Ponadto jest on niezbędny do poprawnego zaksięgowania transkacji. Oczywiście dotyczy to również importu przesyłek z każdego innego kraju nie będącego członkiem UE. Jednakże import z Chin to chyba najczęstszy przypadek.
A więc jakie formalności powinieneś wypełnić i jakie dokumenty powinieneś przygotować aby legalnie handlować sprowadzonym (np. za pośrednictwem strony Alibaba, Aliexpress czy Gearbest) towarem? Postaram się objaśnić Ci nieco to zagadnienie w poniższym wpisie.
Agencja celna – bez niej będzie Ci ciężko
Oczywiście agencja celna nie jest niezbędna. Zawsze przecież możesz zakupić niezbędne oprogramowanie do przygotowywania zgłoszeń celnych. Nic nie stoi również na przeszkodzie aby zdobyć niezbędną wiedzę, poznać przepisy celne i nauczyć się korzystać z elektronicznych systemów i platform celnych takich jak AIS, PUESC czy NCTS. Ostatecznie możesz zatrudnić pracownika, który to wszystko zna… Tylko czy Ci się to opłaci?
W przypadku sporadycznego importu przesyłek z Chin na firmę zdecydowanie korzystniej jest zwrócić się właśnie do agencji celnej. Agencja celna w Twoim imieniu wypełni i prześle zgłoszenie celne do wskazanego Oddziału Celnego Pocztowego. Ponadto już na etapie planowania zamówień udzieli niezbędnych wskazówek i wyjaśnień. Co więcej, jeśli to pierwsze zetknięcie Twojej firmy z problematyką odpraw celnych to agencja celna pomoże również uzyskać niezbędny numer EORI. – link
Którą agencję celną wybrać? Jeśli chodzi o przesyłki pocztowe to tak naprawdę lokalizacja agencji celnej nie ma większego znaczenia. Może to być biuro nawet z drugiego końca Polski. Obecnie większość formalności można załatwić elektronicznie, na odległość. W przypadku przesyłek pocztowych zwykle w grę wchodzą niewielkie gabaryty i stosunkowo niskie wartości towaru. Z tego też powodu, na pewno bardzo istotna dla Ciebie jest cena usługi. Jeśli za odprawę celną małej paczki z Chin zostaniesz obciążony przez agencję jak za odprawę całego kontenera towaru, to może się okazać że koszt usługi przewyższy nawet wartość samego towaru. Dlatego też przesyłki pocztowe z Chin na firmę najlepiej odprawiać w wyspecjalizowanych pod tym kątem agencjach celnych (np. WER-SAD). Znają one specyfikę odpraw w Oddziałach Celnych Pocztowych, dzięki czemu procedura przebiega sprawnie. Ponadto takie agencje wyceniają racjonalnie swoje usługi. Koszt odprawy celnej przesyłki pocztowej nie powinien przekroczyć stu złotych.
Odprawa celna przesyłki z Chin – agencja celna WER-SAD – link
Dokumenty potrzebne do odprawy celnej przesyłki z Chin na firmę
Tak więc, aby wybrana przez Ciebie agencja celna mogła odprawić przesyłkę z Chin na firmę, potrzebny będzie jej pewien zestaw dokumentów. Przede wszystkim chodzi tu o dokumenty handlowe. W pierwszej kolejności będzie więc to faktura za towar wystawiona przez chińskiego sprzedawcę. Natomiast w przypadku gdy towar z Chin otrzymujesz bezpłatnie np. jako próbkę, powinieneś posiadać fakturę proforma. Do tego, jeśli warunki dostawy INCOTERMS (np. EXW, FCA, FOB) wskazują, że po Twojej stronie jest gestia transportowa, powinieneś przesłać fakturę za transport. Jednak w przypadku przesyłek pocztowych z Chin najczęściej koszty wysyłki zostają wliczone do wartości towaru lub ewentualnie umieszczone na potwierdzeniu nadania. Tak czy inaczej koszty przesyłki pocztowej dolicza się do wartości celnej towaru przy odprawie celnej, co wpływa na to jakie cło i VAT przyjdzie Ci zapłacić.
Faktura importowa, specyfikacja, packing list
Jednakże, aby faktura importowa mogła posłużyć do odprawy celnej towaru powinna spełniać pewne warunki. Określa je Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zgłoszeń celnych. Tak więc faktura do odprawy powinna zawierać w szczególności:
- nazwę i adres kontrahenta i kupującego
- numer
- miejsce i datę wystawienia
- opis rodzaju towaru oraz jego ilość i wartość
- warunki dostawy np. według reguł INCOTERMS 2010
- inne dane jeśli wymagają ich odrębne przepisy
Do sporządzenia zgłoszenia celnego konieczna jest też znajomość wagi netto i brutto przesyłki oraz ilości i rodzaju opakowań. Jeśli więc brakuje tego typu danych na fakturze importowej to powinieneś przesłać do agencji celnej również specyfikację lub packing list. Musi być też podany kraj pochodzenia (kraj produkcji) towaru. Oczywiście w przypadku przesyłki z Chin, na 99,9% będą to Chiny. Tym nie mniej taka informacja powinna wynikać z dokumentów jakie przesyłasz do agencji celnej lub bezpośrednio do Oddziału Celnego Pocztowego.
Kod celny – od niego zależy cło na towar z Chin
Niezmiernie ważne jest aby na podstawie dokumentów można było określić kod celny. To od niego zależy jakie cło zapłacisz w momencie importu przesyłki. Dlatego opis towaru na fakturze (lub jego tłumaczenie) powinien być na tyle szczegółowy, aby agent celny sporządzający zgłoszenie celne mógł jednoznacznie i bez wątpliwości zataryfikować dany towar. Niekiedy do tego celu niezbędne okażą się inne dokumenty. To jakiego rodzaju zależy już od specyfiki towaru w przesyłce z Chin. Może to być np. specyfikacja jakościowa, certyfikat analizy, czy świadectwa potwierdzające skład.
Biorąc pod uwagę, że znalezienie odpowiedniego kodu celnego może czasem okazać się kłopotliwe, korzystnie jest gdy nadawca umieści go na dokumentach handlowych. Warto zapytać o to sprzedawcę towaru w trakcie składania zamówienia. W przeciwnym razie można spróbować znaleźć właściwy kod celny samodzielnie lub poprosić agenta celnego o pomoc. Kod celny znajdziesz w przeglądarce taryfowej „ISZTAR 4” jednakże posługiwanie się taryfą celną wymaga odrobinę doświadczenia.
Przeglądarka ISZTAR 4 – znajdź kod celny
Zawiadomienie z Poczty Polskiej
W celu odprawy celnej przesyłki pocztowej z Chin powinieneś również przesłać do swojej agencji celnej zawiadomienie z Poczty Polskiej, które otrzymałeś w związku z przekazaniem przesyłki do kontroli. Zawiera ono zwłaszcza numer pozycji magazynowej, na który należy powołać się w zgłoszeniu celnym o dopuszczenie do obrotu. Oczywiście nie musisz czekać i wstrzymywać się z odprawą celną do momentu otrzymania takiego zawiadomienia. Jeśli znasz numer śledzenia paczki tzn. numer nadawczy za którym przesyłka z Chin została wysłana, wtedy nic nie stoi na przeszkodzie aby odprawę przygotować wcześniej. Zaoszczędzić możesz wtedy kilka dni jakie zajęłoby Poczcie Polskiej poinformowanie Cię listownie o konieczności dokonania odprawy celnej.
W zasadzie najlepiej wszystkie dokumenty przesłać mailem do agencji celnej gdy tylko dokonasz zamówienia i otrzymasz rachunek od Chińczyka. Pozwoli to zawczasu wyłapać ewentualne błędy, braki i może skrócić całkowity czas dostawy. Jednocześnie takie rozwiązanie umożliwi załatwienie innych formalności. Może to być np. udzielenie i przesłanie oryginału upoważnienia dla agencji celnej lub jego rejestracja w systemie PUESC. Dzięki temu, nic nie zaskoczy Cię gdy przesyłka z Chin dotrze już do Polski.
Znaki CE, deklaracja zgodności, instrukcja po polsku – nie daj się zaskoczyć
Unia Europejska postawiła sobie za cel, aby towar dopuszczony do obrotu w jednym kraju członkowskim, mógł być swobodnie sprzedawany we wszystkich pozostałych. Taka swoboda obrotu towarowego wymagała ustanowienia jednakowych norm, których spełnienie zapewni bezpieczeństwo konsumentom. Normy te określają specjalne dyrektywy unijne. Odnoszą się one do różnych grup towarów (np. zabawki, maszyny, sprzęt elektryczny) lub różnych czynników ryzyka (np. poziom hałasu, kompatybilność elektromagnetyczna). Jeśli więc Twoja przesyłka z Chin na firmę zawiera wyrób objęty jedną lub kilkoma dyrektywami, musi on odpowiadać określonym przez nie normom.
Oznakowanie CE
Odzwierciedleniem i potwierdzeniem zgodności z wymaganiami bezpieczeństwa stawianymi produktom spoza UE są znaki CE umieszczone na wyrobie, lub w niektórych przypadkach na jego opakowaniu. Musisz być więc przygotowany, że celnicy z Oddziału Celnego Pocztowego skontrolują Twoją przesyłkę w tym zakresie.
W przypadku braku prawidłowego oznakowania CE na produkcie musisz liczyć się z koniecznością przeprowadzenia tzw. „procedury naprawczej”. Polega ona na objęciu towaru procedurą składu celnego, która pozwala doprowadzić produkt do stanu zgodnego z wymaganiami, poprzez naniesienie znaków CE. Oczywiście taka procedura to dla Twojej firmy dodatkowy koszt, ponieważ wiąże się z magazynowaniem przesyłki pod dozorem celnym, oraz dodatkowymi usługami agencji celnej (np. 2 zgłoszenia – jedno do procedury składu celnego i kolejne do dopuszczenia do obrotu). Ponadto Urząd musi zezwolić Ci na przeprowadzenie powyższych zabiegów. W przeciwnym wypadku pozostaną Ci 2 opcje: odesłanie towaru nadawcy, lub jego zniszczenie. Z tego powodu bardzo istotne jest aby upewnić się przed złożeniem zamówienia, że towar spełnia unijne wymagania związane z bezpieczeństwem produktu, a co za tym idzie – posiada znaki CE.
Deklaracja zgodności i instrukcja obsługi
Samo naniesienie znaków CE jednak może nie wystarczyć. W szczególności przesyłce z Chin na firmę powinna towarzyszyć „deklaracja zgodności” (ang. declaration of conformity). Jest to dokument wystawiany przeważnie przez producenta towaru. W ten sposób zaświadcza on że towar spełnia wymagania zawarte w unijnych dyrektywach. Brak deklaracji zgodności jak również instrukcji użytkowania produktu może uniemożliwić dopuszczenie do obrotu towaru. Należy ponadto pamiętać, że zarówno instrukcja jak i deklaracja zgodności powinna być przetłumaczona na język polski. Brakującą instrukcję obsługi można dołączyć lub przetłumaczyć w ramach wspomnianej wcześniej „procedury naprawczej” w składzie celnym. Niestety z brakującą deklaracją zgodności może nie być już tak łatwo. A to dlatego, że poza producentem może ją wystawić jedynie tzw. upoważniony przedstawiciel. Z tego powodu koniecznie upewnij się przed złożeniem zamówienia, że towar został poddany ocenie zgodności i posiada wystawioną deklarację.
Cło i VAT od przesyłki z Chin na firmę – jak zapłacić?
Gdy upewnisz się, że masz już wszystkie niezbędne dokumenty niezbędne do odprawy, pozostanie już tylko przekazać je agencji celnej aby ta mogła sfinalizować procedurę. Agent celny przygotuje zgłoszenie i wyliczy kwotę cła i VATu na podstawie wspomnianego wcześniej kodu celnego. Następnie poinformuje Cię o sposobie zapłaty. Najczęściej agencje celne wymagają przedpłaty wyliczonych należności, a po odprawie w Twoim imieniu przekazują te pieniądze na konto Urzędu Skarbowego. Niekiedy agencje celne najpierw dokonują zgłoszenia celnego, a dopiero po zarejestrowaniu go w systemie AIS i nadaniu numeru referencyjnego informują Cię o konieczności zapłaty. Przelew robisz już bezpośrednio na konto US. Trzecia możliwość z jaką możesz się spotkać z reguły wymaga podpisania specjalnej umowy z agencją celną. Polega ona na tym, że agencja celna składa w imieniu Twojej firmy zabezpieczenie. Ty masz dzięki temu dłuższy czas (z reguły kilka dni) na uregulowanie należności. Jednakże przeważnie wiąże się to z pobraniem prowizji od złożonego zabezpieczenia.
Biorąc pod uwagę różnice w sposobie postępowania przez różne agencje, dobrze jest poruszyć ten problem jeszcze przed odprawą celną.
Odprawa celna próbek towaru – zwolnienie z cła i VATu
Spora część towarów importowanych w przesyłkach z Chin posiada stawkę cła 0%. Niestety nie jest to reguła i wciąż duża grupa produktów podlega cłu – najczęściej kilku procentowemu.
Przepisy celne w niektórych sytuacjach dopuszczają jednak możliwość zwolnienia z cła importowanych towarów. Pośród listy przypadków zawartych w Rozporządzeniu Rady (WE) nr 1186/2009 z dnia 16 listopada 2009 r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych, na uwagę zasługuje import próbek. Jako, że próbki dosyć często stanowią zawartość przesyłek pocztowych z Chin, dobrze wiedzieć kiedy można ze wspomnianego zwolnienia skorzystać. Według artykułu 86 Rozporządzenia:
Zwolnione z należności celnych przywozowych są wzory i próbki towarów mające niewielką wartość i mogące służyć jedynie w celu uzyskania zamówień na towary, których rodzaj reprezentują i które mają być przywiezione na obszar celny Wspólnoty.
„Wzory i próbki towarów” oznaczają każdy artykuł reprezentatywny dla danej grupy towarowej, którego rodzaj i sposób opakowania oraz ilość, w stosunku do towarów tego samego rodzaju lub jakości, uniemożliwia wykorzystanie go w innym celu niż uzyskanie zamówienia.
Zaznaczyć należy jednak, że skorzystanie z powyższego zwolnienia może być uzależnione od pozbawienia towaru jego właściwości handlowych. W zależności od rodzaju wyrobu może to być przedziurkowanie, przedarcie czy inne wyraźne oznakowanie.
Import próbek może być również zwolniony z podatku VAT o ile spełnia te same kryteria które wymagane są do zwolnienia ich z cła.
Podsumowanie
Wielu przedsiębiorców w związku z rozwojem handlu internetowego zetknęło się, bądź zetknie się z problemem odprawy celnej przesyłki pocztowej z Chin na swoją firmę. Warto dlatego już wcześniej zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z problematyką celną. Dzięki temu, nie zaskoczą nas wymagania stawiane przez Urzędy Celne. Pozwoli to przede wszystkim uniknąć niepotrzebnych kosztów i opóźnień w dostawach.
Bardziej szczegółowe informacje na temat odpraw celnych w obrocie pocztowym znajdziesz klikając w poniższe linki: